برنامه سلامت سالمندی بوشهر

1401/6/29 0:0
درباره برنامه سلامت سالمندی بوشهر

مطالعه بزرگ و آینده نگر "برنامه سلامت سالمندی بوشهر" با هدف تعیین عوامل مختلف موثر بر سلامت سالمندان و شيوع آنها با هدف فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری پزشکان، سیاست گذاران، مدیران برنامه های بهداشتی و خود سالمندان و برداشتن گام های جدی در جهت پیشگیری از وقوع خطرات ناشي از بروز مشكلات دوران سالمندي و بهبود کیفیت زندگی سالمندان و جلوگيري از تحمیل بار مالی به اقتصاد خانواده ها و جامعه طراحی شده است.

پيران مايه خير و برکت زندگي بوده و وجودشان در ميان جمع و خانواده همچون پيامبري در ميان امت است.
حضرت رسول اکرم (ص)

 

جمعيت سالمندان در جهان رو به افزايش است. طبق سرشماري حدود 6 میلیون نفر از کل جمعیت بیش از 75 میلیونی کشور در سال 1390 را سالمندان 60 سال به بالا تشكيل مي دهند و پيش بيني مي شود كه تا سال 1400 تعداد سالمندان كشور به 10 ميليون نفر برسد.

سالمندی از لحاظ جسمی، روانی، اجتماعی و روحی بر فرد تاثیر می گذارد. نیازهای مراقبت بهداشتی سالمندان به دلیل شرایط این دوران از زندگی منحصر به خودشان می باشد. به همین دلیل ضرورت دارد بیش از پیش نسبت به مشکلات و ناتوانی های سالمندان رسیدگی شده و به دنبال یافتن برنامه های توانمندسازانه متناسب با آنها باشیم.

مطالعه بزرگ و آینده نگر "برنامه سلامت سالمندی بوشهر" با هدف تعیین عوامل مختلف موثر بر سلامت سالمندان و شيوع آنها با هدف فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری پزشکان، سیاست گذاران، مدیران برنامه های بهداشتی و خود سالمندان و برداشتن گام های جدی در جهت پیشگیری از وقوع خطرات ناشي از بروز مشكلات دوران سالمندي و بهبود کیفیت زندگی سالمندان و جلوگيري از تحمیل بار مالی به اقتصاد خانواده ها و جامعه طراحی شده است.

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به سرپرستی دکتر ایرج نبی پور، استاد دانشگاه، در جستجوی آن هستند که بدانند چه عواملی سلامت افراد 60 سال و بیشتر ساکن شهر بوشهر را تهدید می کند و شیوع هر کدام از این عوامل چقدر است. برای شناسایی این عوامل خطر نیاز به انجام معاینات و آزمایش های متعدد می باشد. این معاینات و آزمایش ها شامل نمونه خون و سایر مایعات بدن، نمونه دی ان آ، معاینات فیزیکی، اندازه گیری قد، وزن و سایر اندازه های بدن، فشارخون، نوار قلب، اکوکاردیوگرافی و سایر معاینات و آزمایش ها به تشخیص پژوهشگران می باشد. همه این معاینات و آزمایش ها با استفاده از بهترین روش های موجود و توسط افراد متخصص و دوره دیده انجام می گردد. انجام هر نوع معاینه یا آزمایش برای شرکت کنندگان در مطالعه با رضایت آنها بوده و شرکت کنندگان می توانند هر زمان که مایل باشند از انجام معاینه یا آزمایش خودداری نمایند. اندازه گیری به صورت رایگان در مرکز تحقیقات طب گرمسیری و عفونی خلیج فارس وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام می شود و نتایج آن بلافاصله در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می شود و مشاوره لازم برای درمان های احتمالی مورد نیاز مربوطه نیز از طریق پزشکان پروژه با شرکت کنندگان انجام می شود.

نتایج آزمایش ها به شکل کاملا محرمانه نگهداری شده ولی مجموعه­ی اطلاعات شرکت کنندگان با دیگر شرکت کنندگان به صورت جمعی و بدون ذکر نام و مشخصات مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. از این رو، اطلاعات شخصی شرکت کنندگان در اطلاعات منتشره شده قابل یافت نمی باشد.

شرکت در این پروژه داوطلبانه بوده و پاسخ به پرسش های پرسشنامه­ های پروژه نیز داوطلبانه است. شرکت کنندگان می توانند هر زمان که مایل باشند بدون نگرانی از هر نوع تبعاتی از مطالعه خارج شوند.

اعضای کمیته راهبردی این برنامه دکتر ایرج نبی پور (مجری پروژه)، دکتر باقر لاریجانی (مجری پروژه) و دکتر افشین استوار (مدیر اجرایی پروژه) می‌باشند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد "برنامه سلامت سالمندی بوشهر"  با تلفن های 07733336584 تماس حاصل نموده و یا به صفحه الکترونیک مطالعه به آدرس https://elderly.bpums.ac.ir مراجعه نمایید.

جهت دریافت فرم درخواست همکاری کلیک کنید.

جهت مشاهده مقالات منتج از طرح کلیک کنید.

جهت مشاهده پرسشنامه کلیک کنید.

 

لیست متغیرها و پرسشنامه‌های برنامه سلامت سالمندی بوشهر:

مشخصات شرکت کننده

سؤالات وضعيت اجتماعی اقتصادی

·        شغل و بيمه

·        تحصيلات

·        درآمد و هزينه

·        دارايي

عوامل خطر بيماری های قلبی عروقی

·        دخانيات

·        مصرف نوشابه هاي الکلی

·        مصرف مواد مخدر

پرسشنامه بين المللي فعاليت بدنی

·        فعاليت بدني مرتبط با کار روزانه

·        فعاليت بدني جهت حمل و نقل (رفت و آمد)

·        کار منزل، امور تعميراتي منزل و مراقبت از خانواده

·        تفريح، ورزش و فعاليت فيزيکي در اوقات فراغت

·        زمان صرف شده در حالت نشسته

سؤالات تاريخچة باروري (مختص زنان

پرسشنامه بيماري هاي قلبي عروقي و سابقه خانوادگي آن

پرسشنامه رز

پرسشنامه نارسايي قلبی

سؤالات مربوط به سلامت عضلات و استخوان ها

بررسي کيفيت زندگی

تاريخچه پزشکی

فرم ثبت داروهاي مصرفی

ارزيابي عملکرد روزمره زندگی

آزمون اختلال شناختي (CIT-6)

بررسي مختصر وضعيت شناختي MMSE

ارزيابي سلامت خلق PHQ-9

ارزيابي تغذيه

سنجش فشرده تغذيه (MNA)

پرسشنامه کيفيت خواب پيتسبورگ (PSQI)

معاينات بالينی

آزمون حدّت بینایی

آزمون نجوا

جهت اسکن

آزمون سنجش تراکم استخوان

 

 

 

کلمات کلیدی:
سلامت.سالمندان     بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   18 ارديبهشت 1402

تعداد بازدید:   ۲

 


چاپ
< >